27

Autorius:  iš Mėšlo tvarkymas

microzyme (1)

Skysto mėšlo laikymas ir tvarkymas – svarbi gyvulininkystės ūkių veiklos  dalis ne vien dėl aplinkosauginių priežąsčių.  Ši medžiaga – puikus trąšų šaltinis  ir šį vertingą šaltinį privalu apsaugoti bei tinkamai panaudoti.

Kaip žinia, pagal galiojančius reikalavimus, mėšlas turi būti kaupiamas 6 mėnesius iki galės būti paskleistas laukuose. Kas gi vyksta skysto mėšlo talpyklose per šį laiką? Vienas iš procesų – plutos formavimasis talpyklos paviršiuje. Dėl šios priežąsties srutų nebeveikia deguonis ir šviesa, dėl ko mažėja bakterijų aktyvumas ardant kietąsias mėšlo daleles, anaerobinėje (be deguonies) aplinkoje  vykstančios fermentacijos metu žemesniuose talpyklos sluoksniuose gaminamas amoniakas ir vandenilio sulfidas. Paprastesniais žodžiais kalbant – mėšlas tirštėja, sluoksniuojasi, nusėda talpyklos dugne, jį sunku išmaišyti, išsiurbti, o talpykla skleidžia tokį, kvapą, kad kaimynų pasipiktinimas visai suprantamas.

Tačiau bene svarbiausia, kas įvyksta per tuos šešis mėnesius talpykloje – netenkama iki 80% azoto, vertingos, brangios trąšos. Pieninė karvė „pagamina“ apytiksliai 10 t mėšlo per 180 dienų.  Šioje dešimtyje tonų šviežio mėšlo yra apie 50 kg azoto.  Laikymo talpyklose metu azoto nuostoliai, priklausomai nuo talpyklos tipo ir vėdinimo laipsnio, gali siekti iki 80%. Tad esant 100 karvių bandai, netgi 60% nuostolis reiškia, kad potencialūs azoto nuostoliai lygūs beveik 9 tonoms 34% amonio nitrato trąšų. Nuostoliai akivaizdūs ir to šiandien sau leisti tiesiog negalime.

Gera naujiena ta, kad yra puikus sprendimas šioms problemoms: produktas „MicroZyme“. Naudojant šį preparatą, skystas mėšlas talpykloje nesutirštės, nesiformuos pluta – dėl to talpyklą išmaišysite per keletą kartų trumpesnį laiką, lengvai išsiurbsite (pastebimai sumažės energetinės sąnaudos ir taupysis laikas), taip pat  ženkliai sumažės skleidžiamas mėšlo kvapas laikymo, maišymo ir skleidimo laukuose metu.

O svarbiausia – dvigubai sumažės azoto netekimas.

„MicroZyme“ jau trejus metus vartoja netoli šimto Lietuvos gyvulininkystės ūkių bei perdirbimo įmonių ir pastebimi puikūs rezultatai.

Pilną informaciją apie Micron Bio-Systems produktą Jums suteiks UAB “Ž. Ū. projektai“ (oficialus „Micron Bio-Systems“ atstovas) direktorius:

Robertas Miliūnas

tel. +370 670 23070

robertas@zuprojektai.lt